Ga naar de inhoud
beeldmerk RijksoverheidMinisterie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties
Direct naar
  • Inloggen Bronhouderportaal
  • BROloket
  • BRO Productomgeving
BRO | Basisregistratie Ondergrond
  • Home
  • Actueel
  • Inhoud BRO
  • Werken met de BRO
  • Doe mee
  • Praktijk
  • Service & contact
  • Inloggen Bronhouderportaal
  • BROloket
  • BRO Productomgeving
  1. Home ›
  2. Actueel ›
  3. Nieuws ›
  4. BRO SAD omarmt de nieuwe NEN 6693

BRO SAD omarmt de nieuwe NEN 6693

Gepubliceerd 27 maart 2026

Er is een nieuwe versie van het registratieobject Milieuhygiënisch bodemonderzoek (SAD) live gegaan. Hierin is de nieuwe NEN-norm 6693 verwerkt. Onderzoeken waarin deze beschrijfprocedure is gehanteerd kunnen nu netjes worden ingelezen. Onderzoeken waarin gebruik is gemaakt van de NEN  5104 en NEN 5706 kunnen ook nog gewoon worden aangeleverd.

De nieuwe NEN 6693 is in 2025 gepubliceerd. Deze gaat over de beschrijving van bodemlagen in grondsoorten en bijzonderheden en heeft impact op het werkveld van milieuonderzoek en dus een relatie met Milieuhygiënisch Bodemonderzoek (SAD). Deze nieuwe NEN-norm vervangt de NEN 5104 en NEN 5706.

Veranderingen

Ten opzichte van deze oude normen zijn er wat kleine dingen veranderd. Zo wordt “leem” nu “silt” genoemd en is de ondergrens voor de grondsoort grind 50 procent geworden in plaats van 30 procent. Ook zijn korrelgroottefracties iets anders gedefinieerd. Deze wijzigingen zorgen ervoor dat NEN 6693 op die punten aansluit bij NEN-EN-ISO 14688 en de Nederlandse aanvulling NEN 8990. Ook is een lijst met bijzonderheden vastgesteld en is de lijst met kleuren uitgebreid.

De NEN 6693 wordt momenteel verwerkt in de protocollen voor het veldwerk onder de BRL SIKB 2000, waarmee ook het milieuwerkveld de overstap zal maken.

Impact

Een nieuwe versie van het registratieobject  Milieuhygiënisch bodemonderzoek is nu live gegaan. Onder het kwaliteitsregime IMBRO/A (data voor 1/7/2025) blijft de beschrijfprocedure default NEN 5104/5706. Onder het kwaliteitsregime IMBRO moet de bronhouder zelf kiezen welke beschrijfprocedure is gebruikt.  Onderzoeken waarin gebruik is gemaakt van de NEN  5104 en NEN 5706 kunnen dus nog gewoon worden aangeleverd. In de uitgifte worden de termen uit de NEN 6693 gebruikt.

De precieze wijzigingen zijn vastgelegd in werkafspraken en zullen in een volgende versie van de gegevenscatalogus ook wettelijk worden verankerd. BRO SAD is er klaar voor!




Delen
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen op X
  • Download PDF

Over ons

Dit is de website van het Programma Basisregistratie Ondergrond. Het programma werkt aan een landelijke voorziening met betrouwbare  informatie over de Nederlandse bodem en ondergrond, die voor iedereen toegankelijk is.

Onze partners:

Afbeelding partners van de BRO

Contact

Met vragen en opmerkingen kun je contact opnemen via het contactformulier.

Volg ons

Newsletter Nieuwsbrief

LinkedIn LinkedIn

Youtube YouTube-kanaal

BRO: transparant  - overzichtelijk -  toegankelijk

BRO-website in het Engels

Over deze site

  • Persoonsgegevens
  • Toegankelijkheid
  • Verantwoording
  • Persvoorlichting
  • Archief